Wilo-Stratos GIGA podbija polski rynek!

Polska jako członek wspólnoty europejskiej zobowiązała się do respektowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z tą dyrektywą, określone zostały wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej dla systemów technicznych budynków oraz klasy efektywności energetycznej dla „produktów związanych z energią”.

Świadomość użytkowników systemów w ostatnim czasie wzrosła równie gwałtownie, jak cena energii elektrycznej. Prognozowany wzrost cen za 1 kWh w skali roku może wynosić nawet do 6%. Wartość ta stała się jedną z głównych przesłanek determinującą naszych Klientów do coraz śmielszego sięgania po pompy charakteryzujące się najwyższymi współczynnikami efektywności energetycznej. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za wymianą starych pomp obiegowych bez regulacji prędkości obrotowej lub z ręczną, 3-stopniową regulacją, są szeroko pojęte procesy termomodernizacyjne mające na celu zmniejszenie wymaganego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków. Wynikiem tych prac jest zmniejszenie ilości ciepła potrzebnego do ogrzania pomieszczeń. Co za tym idzie, stare pompy obiegowe, które dobierane były na większe zapotrzebowanie, stają się przewymiarowane względem potrzeb instalacji.

Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom użytkowników systemów grzewczych i klimatyzacyjnych, jak również wprowadzonym przepisom dyrektyw UE, Wilo przedstawiło szeroką gamę produktów o bezkonkurencyjnie niskim poborze energii elektrycznej jak np. Wilo-Stratos GIGA. Wprowadzona oficjalnie do sprzedaży w 2012 roku nowa rodzina pomp GIGA, została zaprojektowana z myślą o spełnieniu najwyższych, aktualnie panujących, wymagań efektywności energetycznej.

Dzięki zastosowaniu wysokosprawnego napędu w technologii HED (High Efficiency Drive) stopień sprawności energetycznej pomp Wolo-Stratos GIGA wykracza poza wartości graniczne najwyższej, obowiązującej aktualnie klasy IE4 (zgodnie z normą IEC TS 60034-31 wyd.1).Zapewnia nam to redukcję zużycia energii do 70% w porównaniu do powszechnie stosowanych pomp bez płynnej regulacji prędkości obrotowej o konstrukcji dławnicowej.

Tak wysokie współczynniki sprawności oraz redukcję kosztów energii elektrycznej pompy Wilo-Stratos GIGA zawdzięczają zoptymalizowanej części hydraulicznej oraz zastosowaniu synchronicznych silników z magnesami trwałymi. Niwelują one zjawisko poślizgu, jakie występowało w silnikach asynchronicznych, gdzie prędkość pola wirującego w stojanie była wyższa od prędkości obrotowej wirnika. W ten sposób zwiększyliśmy wydajność i sprawność naszych pomp!

2-pole / 50Hz 4kW 5.5kW
IE1 83,1% 84.7%
IE2 85,8% 87.0%
IE3 88,1% 89.2%
IE4* 90,3% 91.1%
HED Stratos GIGA 93,1% (P2=4.5 kW)  

Pompa Wilo-Stratos GIGA z powodzeniem zastąpiła nasze flagowe produkty jak Wilo-CronoLine–IL, VeroLine-IPL, jak również pompę z nabudowaną przetwornicą typu Wilo-­CronoLine-IL-E czy też VeroLine-IP-E. Wilo-Stratos GIGA zapewnia Państwu równie długi okres pracy w instalacji oraz oszczędności dochodzące nawet do 170 000 zł*, w wyniku zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Warto przy tym pamiętać, że koszty energii elektrycznej stanowią nawet do 85% całkowitych kosztów w cyklu życia pomp obiegowych. Stąd coraz częściej w warunkach przetargów na pompy sieciowe znajduje się zapis o kosztach zużycia energii w okresie eksploatacji. Ten rewolucyjny produkt znalazł już zastosowania w setkach instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w Polsce.

Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom i wymaganiom, przygotowaliśmy interaktywny program LCC-Check, za pomocą którego, w prosty i szybki sposób, mogą Państwo porównać koszty zużycia energii elektrycznej w tych samych warunkach pracy pomp standardowych oraz pomp energooszczędnych (rodziny Stratos oraz Stratos GIGA). Program dostępny jest na stronie
lcc.wilo-select.com/Pump.aspx

Bartosz Tywonek
Specjalista ds. Technicznych