Powietrzna pompa ciepła HEWALEX do ogrzewania wody użytkowej
Powietrzna pompa ciepła HEWALEX PCWU-3,8H-A3 do ogrzewania wody użytkowej cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest szczególnie polecana w przypadku, gdy w okresie od wiosny do jesieni woda użytkowa podgrzewana jest przy pomocy grzałki elektrycznej. Pompa ciepła sprawdzi się doskonale również w instalacjach opartych na kotłach stałopalnych. Z kolei kotły gazowe wykorzystywane w okresie letnim do podgrzewania wody użytkowej mają niższą sprawność niż pompa ciepła PCWU, która przy wyższej temperaturze powietrza jest bardzo efektywna.

Zalety pompy ciepła HEWALEX PCWU-3,8H-A3
Moc 3,8kW – taka moc pompy umożliwia stosunkowo szybkie podgrzanie wody, co zwiększa komfort użytkowników. Zwiększenie temperatury 100 l wody o 35°C zajmie ok. 1 godziny.
Wbudowana pompa obiegowa i wymiennik ciepła dostosowany do wody użytkowej – taki układ umożliwia podpięcie się do dowolnego zbiornika (nawet do zbiorników poziomych współpracujących z kotłami węglowymi). Główną korzyścią z zastosowania takiego układu jest wzrost efektywności instalacji o ok. 15-20% w porównaniu do pomp ciepła z obiegiem pośrednim i zastosowaniem wężownicy. Wymiennik ciepła jest typu płaszczowo-rurowego, co ogranicza zarastanie kamieniem wymiennika.
Schemat podłączenia pompy ciepła HEWALEX PCWU-3,8H-A3
Prostota instalacji – jedyne czynności, jakie powinien wykonać instalator to doprowadzenie/odprowadzenie powietrza, podłączenie wlotu i wylotu wody do zbiornika oraz odprowadzenie kondensatu. Zaleca się stosowanie dwóch zaworów odcinających i spustowych, co umożliwi sprawne wypłukanie układu z kamienia, w przypadku gdyby po kilku latach użytkowania spadła efektywność pracy pompy
Automatyka sterująca – pompa PCWU-3,8H-A3 cechuje się zaawansowaną automatyką sterującą, wyposażoną w m.in.:
1) Parametr minimalnej temperatury powietrza zasilającego, przy której pompa ciepła będzie pracować, co umożliwia określenie temperatury przejścia na drugie źródło ciepła.
2) Zabezpieczenie przed zakleszczeniem pompy obiegowej w okresach długiego postoju – w przypadku braku uruchomienia pompy obiegowej wody użytkowej w przeciągu 72 godzin, załączy się ona automatycznie na 1 min.
Mała awaryjność
Ze względu na znaczną liczbę wprowadzonych na rynek urządzeń możemy dokładnie prześledzić awaryjność urządzenia na przełomie trzech lat. Naprawy wymagało mniej niż 0,3% pomp ciepła, z czego większość została wykonana na miejscu. Wpływ na tak niską awaryjność mają dobre połączenia lutowane na rurociągu czynnika chłodniczego oraz zastosowanie komponentów uznanych producentów (np.: sprężarka HITACHI, pompa obiegowa WILO).
Wygodna i szybka diagnostyka urządzenia
Odczyt otwarcia zaworu rozprężnego, wbudowany manometr mierzący ciśnienie za sprężarką, jak również pełna dostępność odczytu temperatur w sterowniku w różnych częściach układu, pozwalają w szybki i prosty sposób sprawdzić poprawność pracy pompy ciepła.
Chłodzenie
Dodatkowo pompę ciepła można wykorzystać w okresie letnim do schładzania pomieszczeń. Wystarczy prosta zwrotnica i dodatkowy kanał, aby kierować schłodzone i osuszone powietrze wychodzące z pompy ciepła np. do mieszkania. Natężenie przepływu powietrza wychodzącego z pompy ciepła wynosi 500-800m3/h, a jego temperatura jest o ok. 8-10°C niższa w porównaniu do powietrza pobieranego do pompy ciepła. Umożliwia to efektywne schłodzenie powierzchni ok. 100-150m2. Należy jednak pamiętać , iż jest to efekt uboczny działania pompy i nie ma możliwości automatycznego sterowania chłodzeniem.
Rzeczywiste oszczędności
Największe oszczędności można zauważyć przy dotychczasowym wykorzystaniu kotła elektrycznego. W przypadku ogrzewania węglem w okresie wiosna-jesień różnice w wydatkach będą porównywalne, jednakże pompa ciepła, jako źródło w pełni automatyczne, zapewni nam w tym okresie ciepłą wodę bez wkładu naszej pracy. Nie można także zapomnieć o aspekcie ekologicznym tego źródła ciepła.
źródło: www.hewalex.pl