Pompa ciepła – jak z niej korzystać w sezonie letnim? (Galmet)

Lato, to okres, w którym zapotrzebowanie na ciepło nie jest aż tak duże, jak w innych porach roku. Nie korzystamy wówczas z ogrzewania, a i ciepłej wody użytkowej zużywamy mniej. Nic w tym dziwnego. Gdy na dworze skwar, zawsze szukać będziemy odrobiny ochłody. Użytkownicy pomp ciepła mają swój sposób na złagodzenie takich niedogodności. W upalne dni z pomocą przychodzi im zaawansowana technologia.

Pompy ciepła nie są u nas tak powszechne, jak w Skandynawii czy krajach Europy Zachodniej. Chociaż cieszą się coraz większą popularnością, nadal zdecydowanie ustępują urządzeniom działającym w oparciu o tradycyjne źródła energii. Do argumentów przemawiających za tym, bardzo ekologicznym rozwiązaniem, należą właściwości, jakich nie ma żadne urządzenie na paliwo stałe. Pompy ciepła latem mogą być wykorzystywane prawie tak samo intensywnie, jak w okresie zimowym. Jak to możliwe, skoro urządzenia te są wówczas „zwolnione” ze wspomagania ogrzewania? W gorące dni, trochę na przekór swojej nazwie, potrafią one zamienić się w klimatyzację! Wszystko dzięki funkcji pasywnego chłodzenia.

Dzieje się tak dlatego, iż temperatura panująca wewnątrz budynku jest wówczas wyższa od tej, jaką ma grunt, czy woda gruntowa (które są źródłem ciepła). Co ważne, przyjemny chłód zapewniany przez pompę, jest dużo tańszy od tego, który pochodzi z klasycznych klimatyzatorów. Ta dodatkowa funkcja, stanowi mocny argument przemawiający za pompami ciepła, zwłaszcza że wciąż słyszymy o globalnym ociepleniu, a w ostatnich latach niemiłosierny skwar dokucza nam regularnie.
Urządzenie może też zostać wykorzystane w nieco inny sposób. Dziś coraz więcej osób inwestuje w przydomowe baseny. Jeśli pierwsze letnie słońce jest jeszcze zbyt słabe, by nadać wodzie odpowiednią temperaturę, z pomocą może przyjść pompa ciepła. Dzięki niej, nie generując dużych kosztów, nagrzejemy wodę, przez co znacznie przyspieszymy nadejście sezonu plażowego.

pomp

Jak widać pompa ciepła jest urządzeniem, które służyć nam będzie przez okrągły rok, przyczyniając się do zmniejszenia rachunków i podniesienia komfortu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by o jej zaletach przekonać się już teraz. Osobom poszukującym urządzenia wysokiej jakości za rozsądną cenę, polecić należy wyroby firmy Galmet, szczególnie działający w systemie powietrze-woda model EasyAir Basic 2GT. Łatwy i szybki montaż (nie wymaga odwiertów ani rozkopywania działki) sprawia, że z letnich właściwości pompy ciepła zdążymy skorzystać jeszcze w tym sezonie. EasyAir Basic 2GT jest kompaktowym urządzeniem o mocy 1,92 kW, dzięki któremu podgrzejemy wodę do temperatury 50°C, zapewnimy sobie oraz domownikom przyjemny chłód w upalne dni oraz osuszymy zawilgocone pomieszczenie. Zintegrowany z pompą ciepła podgrzewacz o pojemności 200 lub 250 litrów zabezpieczy ciepłą wodę użytkową dla liczącej 4-5 osób rodziny. W standardzie znajduje się także grzałka elektryczna, służąca do okresowego dogrzewania. Nie bez znaczenia jest fakt, że decydując się na ten model, wybieramy urządzenie renomowanej polskiej firmy, która obecna jest na rynku od 30 lat.

autor: Zapała Inspire