Czym ogrzewamy nasze mieszkania?
Węgiel i gaz dominują wśród sposobów ogrzewania mieszkań. Warto jednak poznać i inne paliwa
Gdy za oknem królują mróz i śnieg, w domu obserwujemy z niecierpliwością, jak rośnie nam koszt paliwa, którym ogrzewamy nasze cztery kąty.
Gdy zima się skończy, zaczniemy się zastanawiać, czy nie ma konkurencji dla wykorzystywanego przez nas do tej pory sposobu ogrzewania domu. A jak dbamy o ciepło w mieszkaniu najczęściej? Ciągle dominuje węgiel. Coraz więcej z nas korzysta również z gazu. Ekologiczne alternatywy są jeszcze stosunkowo słabo rozpowszechnione. Przyjrzyjmy się zatem tym trzem grupom paliw.
Nie kontrolujemy kosztów
Według raportu Millward Brown SMG KRC „Polacy a wydatki na ogrzewanie”, 34 procent Polaków nie ma poczucia kontroli nad kosztami związanymi z ogrzewaniem swojego domu lub mieszkania. Są to głównie osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych oraz płacące za rachunki w formie zaliczki w odstępach miesięcznych, dwumiesięcznych lub w formie zbiorczych rachunków.
Popularny gaz
Gdy mieszkamy w mieście z siecią gazową, zwykle decydujemy się właśnie na to paliwo. Rozwiązanie to jest wygodne, nie wymaga wysiłku związanego z paleniem w piecu i ciągle jeszcze jest to jedno z najtańszych paliw. Mieszkając na zgazyfikowanym terenie, nie musimy w odróżnieniu od oleju opałowego czy węgla, posiadać możliwości magazynowania go. Jedynie decydując się na ogrzewanie domu niepodłączonego do sieci gazowej, musimy przewidzieć przestrzeń na zbiorniki z gazem. Wybierając kocioł gazowy z pewnością warto zdecydować się na urządzenie pracujące w technice kondensacyjnej – obecnie najoszczędniejszej.
Paliwa stałe
Ciągle najpopularniejszym paliwem ogrzewającym polskie domy i mieszkania jest jednak węgiel. Na rynku mamy dostępne kilka jego odmian, różniące się przede wszystkim wartością opałową, która zależy od zawartości popiołu, siarki i wilgoci. Do najczęściej wybieranych gatunków węgla zaliczymy: miał (jego wada to pylenie i brudzenie, oraz konieczność częstego czyszczenia pieca, zaletą jest cena w porównaniu do innych rodzajów węgla), węgiel orzech, węgiel kamienny, eko – groszek (bardziej przyjazny dla środowiska, pakowany w worki, ważne jednak, aby był dobrej jakości).
Co to jest pelet?
Jednym z paliw stałych, które mamy dziś do wyboru, jest również pelet, czyli granulat drzewny. Zastosowanie go do opalania domu pozwala zmniejszyć koszty w porównaniu np. z olejem aż o połowę.
Zazwyczaj wytwarzany jest z odpadów drzewnych, głównie trocin (70 proc. trocin iglastych i 30 proc. liściastych), a więc do jego produkcji nie trzeba ścinać ani jednego drzewa. Wysuszony i rozdrobniony materiał, poddawany jest zabiegowi podgrzewania, w wyniku którego lignina – jeden z podstawowych składników drewna – zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie suszona, mielona i granulowana, tak aby ostatecznie uzyskać postać
gotowych, identycznych pod względem wielkości, granulek peletu. Bardzo duże siły działające podczas wyciskania powodują, że w małej objętości zostaje zmieszczona duża ilość produktu. Zarówno przewóz, jak i składowanie peletu nie wymagają dużej przestrzeni i nakładu wysokich kosztów. Kocioł o mocy 23 kW razem ze zbiornikiem zajmuje tylko ok. 2 m2 powierzchni. Jeśli przeznaczymy na skład paliwa ok. 2-3 m2 w suchym pomieszczeniu, wystarczy, że zaledwie dwa razy w sezonie uzupełnimy jego zapas. Wiele firm oferuje pelet w wygodnych małych workach o wadze 25kg i 15kg. Można go kupić także luzem w tzw. autocysternach.
Wymień palnik zamiast pieca
W przypadku pelletu możemy również uniknąć dużych kosztów z wymianą pieca. Na wymianę całego kotła w dobie kryzysu nie każdy może sobie pozwolić, więc zdecydowanie tańszym i mniej inwazyjnym sposobem jest wymiana samego palnika (np. na palnik Pellas®X produkowany przez firmę ISOL).
Największym atutem palnika na pellets jest to, iż bez konieczności wprowadzania drogich zmian w dotychczasowej instalacji można go podłączyć do każdego, posiadanego już przez inwestora typu kotła – olejowego, gazowego, czy na paliwo stałe. Palniki charakteryzują się płynną regulacją ustawień pozwalającą na zastosowanie w każdym typie pieca lub kotła grzewczego. Palnik jest bezobsługowy ponieważ rozpalanie, podtrzymywanie ognia po osiągnięciu zadanej temperatury i podawanie paliwa odbywa się automatycznie. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie palnika zarówno w kotle przy gospodarstwie domowym jak i w instytucjach użyteczności publicznej takich jak przedszkola, szkoły, urzędy, w których cieszą się dobrą opinią.
Zmiany na rynku paliw powodują wzrost popularności odnawialnych źródeł energii, jednocześnie, wraz z postępem technologicznym zapotrzebowanie na „stare paliwa”, takie jak ropa czy gaz, zaczyna maleć. Ogrzewanie domu ekologicznymi paliwami to na pewno pierwszy krok nie tylko ku poprawie życia naszych dzieci i wnuków, ale także ku oszczędności na lata.
oprac. Kpk
(Express Bydgoski z dn. 28.01.2013)